portal osiedli, dzielnic i miast

Forum Gdańsk

Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Gorące tematy » Forum » Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Przegląd Prasy. 
   

VIP


Dołączył: Wto Sie 16, 2005 17:29
Posty: 1697
Skąd: --

PostWysłany: Pon Paź 29, 2007 16:52    Temat postu: Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?


Szczególny duch Gdańska

Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?

Narodowymi hasłami Kaczyńscy podgrzewali atmosferę i denerwowali sąsiadów Polski. Jednak mało to obchodzi wykształconą i obytą w świecie elitę kraju, która troszczy się o zarabianie pieniędzy.

Prezydent miasta rezyduje w budynku administracyjnym z lat 60., nieopodal odszykowanej historycznej Starówki. Na klatce schodowej przewody zwisają ze ścian, w powietrzu unosi się urzędowe przygnębienie. Być może właśnie z tego powodu Paweł Adamowicz dołożył szczególnych starań, by przeobrazić swój gabinet w pomieszczenie iście muzealne.

Tak mieszkali w czasach hanzeatyckich wielcy gdańscy kupcy – pomalowane na czerwono ściany, okazałe, rzeźbione meble z niemal czarnego drewna. Miedzioryty ukazują historycznych poprzedników na urzędzie obecnego 41-latka: na przykład włodarz miasta Gabriel von Bömeln żył w latach 1658–1740, Carl Groddeck 1699–1774. Większość mężczyzn w tej galerii przodków mówiła po niemiecku. Od czasów średniowiecza Gdańsk podlegał Zakonowi Niemieckiemu, awansował do roli hanzeatyckiego miasta, później przypadł Prusom, od 1920 r. był Wolnym Miastem i dopiero po zakończeniu wojny stał się ostatecznie polski. – Nie odwracamy się dzisiaj plecami do niemieckiego dziedzictwa – mówi Adamowicz.

Takie wyznania wymagają w Polsce niemalże odwagi, od kiedy w Warszawie panują bliźniacy Kaczyńscy, uderzający w ostre, narodowe tony w odniesieniu do zachodnich sąsiadów. Jednak Adamowicz spokojnie opiera się o fotel dawnego rajcy miejskiego: – Żaden polityk nie może zepsuć tego, co wzrastało przez lata – mówi. Niemieccy inwestorzy nie dadzą się odstraszyć napięciami w relacjach na linii Warszawa–Berlin. Także turyści przybywają nadal – masowo, jak zawsze.

Prezydent Adamowicz tchnie pewnością siebie. Od dziewięciu lat ten liberalny polityk rządzi miastem. – Odnosimy korzyści z przystąpienia do UE – mówi. Za pomocą środków uzyskanych z Brukseli mógł zbudować nowy port kontenerowy na sztucznej wyspie. Bezrobocie wynosi 4,5 proc.

Gdańsk jest tylko jednym z wielu przykładów. Gdy w stolicy panuje chaos, tak w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej, a również przedterminowe wybory w najbliższy weekend raczej nie przyniosą ustabilizowania sytuacji, kraj dynamicznie się rozwija. Polska gospodarka odnotuje w tym roku ponad 6-procentowy wzrost. Od czasu przystąpienia do UE wskaźnik bezrobocia spadł z 19 do 12 procent.

W nowej Polsce szczególnie dobrze wiedzie się miastom: Gdańsk, Wrocław, Poznań zbliżają się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Te ośrodki są rządzone przez pragmatyków zachowujących dystans do partyjnych waśni w Warszawie. Wyborcy odwdzięczają się im niezawodnym wsparciem. W ubiegłych latach w stolicy raczej żadne kierownictwo nie zdołało pociągnąć za sobą stabilnej większości, natomiast na przykład burmistrz Wrocławia Rafał Dutkiewicz został wybrany ponownie na to stanowisko, uzyskując 85-procentowe poparcie.

W większości polskich dużych miast bracia Kaczyńscy oraz ich Prawo i Sprawiedliwość mają słabe szanse w wyborach, zwolennicy bliźniaków żyją na wsi. Większość obywateli Poznania, Krakowa i Katowic chce doświadczyć szybkiego rozwoju, działa im na nerwy permanentne narodowe napięcie, w jakie Kaczyńscy wprawili kraj. Ich wrogość względem UE i wykalkulowane afronty wobec Niemiec uważa się za przejawy zacofania.

Miasta w każdym razie dają sobie radę bez wiecznego odwoływania się do przeszłości. Interesuje je przyszłość. Profesor Renata Głośnicka na przykład jest szefową dobrze prosperującego przedsiębiorstwa w rozwijającej się branży biotechnologii. Kto by pomyślał.... Specjalistka nauk medycznych ma już 71 lat i jest właściwie emerytką. Zdecydowała się jednak na drugą karierę. Jej firma Immunolab wytwarza szczepionki dla kur i w niecałe dwa lata od założenia już opanowała połowę polskiego rynku.

Profesor Głośnicka potrafi z zachwytem opowiadać o wariantach salmonelli, z którymi jej medykamenty mają się rozprawiać. – Gdy zwierzęta są szczepione, zdrowi pozostają ludzie – mówi. Opracowała szczepionkę, będąc jeszcze badaczką Uniwersytetu Gdańskiego i opatentowała ją w 1991 r.

Zakład Immunolab ma siedzibę w utworzonym kilka lat temu Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w sąsiedniej Gdyni, niegdyś Gdingen. Miasta Gdańsk, Sopot i Gdingen zrosły się ze sobą; ściśle współpracują także gospodarczo, tak że Polacy mówią o nich Trójmiasto. Dzięki pieniądzom z UE została zmodernizowana dawna zajezdnia trolejbusowa, przy użyciu dużych ilości drewna i szkła, aby firmom takim, jak Immunolab, zapewnić najlepsze warunki startu. W budowli przywodzącej na myśl Skandynawię pracuje już ponad 60 małych przedsiębiorstw: firmy komputerowe, laboratoria high-tech, specjaliści ds. komunikacji.

Na karierę, o jakiej marzą najczęściej młodzi pracownicy, Maciej Grabski może już spoglądać wstecz. 38-latek jest milionerem i kupił sobie dom w gdańskiej dzielnicy willowej Wrzeszcz, wcześniej Langfuhr. Grabski chce odrestaurować prawie 100-letni budynek, a niemiecki napis nad szczeliną na pocztę "Briefe und Zeitungen" (Listy i gazety) w najmniejszym stopniu mu nie przeszkadza. Prace we wnętrzach zaszły już daleko. Na dolnym piętrze ściany utrzymane są w kolorze jasnożółtym, pokój do pracy umeblowany skąpo, ale stylowo. W kąciku do siedzenia podana zostaje zielona herbata z bio-ciasteczkami.

Grabski w końcu lat 90. rozbudowywał internetowy portal Wirtualna Polska. W ciągu trzech lat firma zwiększyła się od 5 do 350 pracowników. W 2001 r. Grabski sprzedał ją (pakiet kontrolny – przyp. Onet) France Télécom za 200 mln euro. Od tamtej pory finansuje fundusz inwestycyjny. Interesy idą dobrze. – Od dwóch lat znowu można czuć się w Polsce pewnie jako przedsiębiorca. – Wcześniej trzeba było zawsze liczyć się z tym, że konkurenci wykorzystają swoje kontakty z władzą z Warszawie. Sam miałem do czynienia z na wpół skorumpowanymi sieciami powiązań polityki z biznesem. Tego już nie ma – to zasługa braci bliźniaków, którzy ukrócili ten proceder.

Poza tym ma nadzieję, że socjalne przyrzeczenia braci nie pozostaną tylko hasłami wyborczymi. – Potrzebujemy podatku liniowego – jednolitej stawki podatkowej dla wszystkich, jaka istnieje już w Słowacji lub Estonii – mówi Grabski.

Brunon Baranowski pracuje tylko kilka kilometrów od willi Grabskiego, jednak trudno o większe oddalenie ich światów. Posada mistrza Baranowskiego w słynnej Stoczni Gdańskiej znowu jest zagrożona. Tak już było wiele razy.

Spawacz Baranowski ma zdrową, okrągłą twarz. Wykrzykuje swoim rozmówcom w twarz, także wtedy, gdy akurat zapada cisza w hali PK2: – Brałem udział we wszystkich strajkach, to tu zaczął się koniec komunizmu.

Kiedyś Baranowski miał 17 tysięcy kolegów, dzisiaj załoga skurczyła się do 3000. Większość, która strajkami w 1980 r. wymusiła akceptację Związków Zawodowych Solidarność, jest dzisiaj, po kilku restrukturyzacjach, bezrobotna. Jak Baranowski, czują się ofiarami tych, którzy urzędują w Brukseli i – ich zdaniem – potajemnie przejęli władzę w państwie.

Obecnie złoszczą ich niepomiernie gołębie. Brudzą odchodami świeżo zespawane części statków. – Wcześniej je truliśmy, dzisiaj jest to zabronione. Coś tak pięknego wymyśliło sobie kilku europejskich ekologów – irytuje się.

Obecnie rząd w Warszawie znowu spiera się z UE o państwową pomoc udzielaną stoczni. Jeśli Kaczyńskim nie uda się przekonać Unii, sytuacja może stać się trudna dla byłej stoczni Lecha Wałęsy. – Nasz zakład to pomnik, symbol wolności. Musi zostać zachowany – mówi Baranowski.

– W tym kraju jest zbyt wiele pomników – mówi natomiast młody mężczyzna w Café Ferber przy ulicy Długiej, atrakcji turystycznej w centrum Gdańska. Myśli tak coraz więcej młodych, odnoszących sukcesy mieszkańców miast. Może to potwierdzić także Jadwiga Charzyńska, która kieruje galerią "Łaźnia": – Sztuka współczesna nie ma już w naszym kraju narodowego zabarwienia. Bohaterskie cierpienia polskiego narodu, jego ofiary ponoszone w czasie rozbiorów w XIX wieku, w XX wieku czy w czasie II wojny światowej, już nie mają teraz dla siebie miejsca, polska martyrologia przestała stanowić temat – mówi Charzyńska.

W Café Ferber rodzina Szydłowskich prezentuje wolne od uprzedzeń podejście do historii. W nowocześnie wystylizowanym pomieszczeniu ze ściany spogląda Maurycy Ferber, latorośl gdańskiej dynastii kupców, która w późnym średniowieczu nadawała ton miastu.

Paweł Szydłowski, 28 lat, ciemny garnitur, jest menedżerem. Pomysł Café Ferber przywiózł z Londynu. Tam, jak wielu przedsiębiorczych Polaków, pracował trzy lata, między innymi w barze sushi.

Goście – przychodzi coraz mniej turystów, a coraz więcej Polaków – potrafią docenić bezprzewodowe łącze internetowe, podobnie jak włoską kuchnię. – Do niedawna Polacy spędzali swój czas wolny w domu. Teraz chcą chodzić do eleganckich miejsc i wszystko nadrobić.

Mimo to Paweł Szydłowski widzi powody do zmartwienia. Założenie kawiarni wymaga tyle zachodu i jest tak zbiurokratyzowaną procedurą, jak w czasach socjalizmu. – Trzeba się zwrócić do ponad 40 urzędów, trwa to miesiącami. W Anglii zajmuje półtorej godziny – mówi.

I jeszcze coś leży mu na sercu: stosunki z Niemcami. Wprawdzie turyści nie dali się odstraszyć odgłosami rozdrażnienia, do jakiego dochodziło między Warszawą i Berlinem w ciągu ubiegłych dwóch lat, jednak: – Na dłuższą metę może nam to tylko szkodzić – mówi.

W mieszkaniu w stylu intelektualisty w Gdańsku Oliwie mieszka ktoś, którego żywo obchodzi dobre sąsiedztwo. Książki piętrzą się pod sufit, na ścianach wiszą historyczne karykatury. Tylko laptop zdradza, że pisarz Paweł Huelle idzie z duchem czasu. Huelle mówi o rodowitym gdańszczaninie Günterze Grassie, że otworzył mu "drzwi do nieznanej historii miasta".

Podobnie jak jego wielki wzór, Huelle pisze książki o minionym Gdańsku, kiedy żyli tutaj blisko siebie Żydzi, Niemcy, Polacy i Kaszubi. Jego utwory, jak "Weiser Dawidek", są w Polsce bestsellerami. – W Gdańsku panuje szczególny duch – mówi Huelle. – Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jesteśmy inni. Dlatego Kaczyńscy mają tutaj tak ciężko.

Huelle jako jeden z pierwszych stanął po stronie burmistrza Adamowicza, który rok temu wzbraniał się przed odebraniem laureatowi Nagrody Nobla honorowego obywatelstwa miasta. Apelowali o to politycy partii Kaczyńskich, po tym jak Grass przyznał się, że kiedyś służył w Waffen SS. 72 procent gdańszczan zagłosowało w referendum przeciw temu postulatowi.

Także inny laureat Nagrody Nobla, założyciel Solidarności i honorowy obywatel Miasta Gdańska Lech Wałęsa, zwykle nie będący przyjacielem narodowo-konserwatywnych bliźniaków, początkowo ostro zareagował na wyjawienie prawdy przez Grassa. Zapowiadał, że jeśli pisarz nie zrzeknie się dobrowolnie swojego tytułu, on zrezygnuje ze swego. Z SS-manem nie może dzielić takiego zaszczytu.

Jednak na jubileusz 80. urodzin poety hucznie świętowany w Gdańsku ponad tydzień temu, były przywódca robotników już złagodniał. W czasie dyskusji na podium z udziałem Grassa powiedział: – Najpierw zareagowałem jak ktoś, kto w tej wojnie stracił ojca. Potem jednak, pytany poważnie, odpowiadałem poważnie. To miasto w przeszłości bardzo dzieliło. Teraz jest szansa, że może nas łączyć.

Źródło: Spiegel/Onet 17.10.2007
Rychu 
   

VIP


Dołączył: Pią Gru 08, 2006 19:40
Posty: 3041
Skąd: Gdańsk i okolice :)

PostWysłany: Wto Paź 30, 2007 9:31    Temat postu: Re: Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?

Przegląd Prasy. napisał:
(...)W większości polskich dużych miast bracia Kaczyńscy oraz ich Prawo i Sprawiedliwość mają słabe szanse w wyborach, zwolennicy bliźniaków żyją na wsi. Większość obywateli Poznania, Krakowa i Katowic chce doświadczyć szybkiego rozwoju, działa im na nerwy permanentne narodowe napięcie, w jakie Kaczyńscy wprawili kraj. Ich wrogość względem UE i wykalkulowane afronty wobec Niemiec uważa się za przejawy zacofania.(...)

I to jet właśnie to... małośc ludzików Kaczyńskich.

_________________
Z pozdrowieniami
Tylko oczyma drugiego człowieka
Uczciwie spojrzysz na sprawę
Miecios 
   

VIP


Dołączył: Czw Cze 23, 2005 0:26
Posty: 6695
Skąd: Langfuhr

PostWysłany: Śro Gru 05, 2007 17:14    Temat postu: Re: Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?

Przegląd Prasy. napisał:

Czy Polaków i Niemców może więcej łączyć niż dzielić?
Narodowymi hasłami Kaczyńscy podgrzewali atmosferę i denerwowali sąsiadów Polski. (...)

Dzisiaj Dziennik podał przykład działań, które poprawiają relacje pomiędzy Polską i Niemcami. Wbrew tym wstrętnym Kaczyńskim.
Cytat:

Niemiec chce zabrać Olsztynowi... cmentarz
Obywatel Niemiec domaga się zwrotu terenów olsztyńskiego cmentarza.

Tego jeszcze nie było. O ile coraz więcej Polaków, którzy wyjechali do Niemiec, żąda zwrotu pozostawionych w Polsce ziem, Józef G. przebił swoimi żądaniami wszystkie dotychczasowe. Mężczyzna domaga się bowiem zwrotu terenu, na którym jest największy w Olsztynie... cmentarz. I ma duże szanse na zwrot gruntów.
Józef G. wyjechał do Niemiec w 1975 roku. Ma podwójne obywatelstwo - polskie i niemieckie. W podolsztyńskiej wsi Dywity zostawił prawie 14 hektarów ojcowizny, którą przejął Skarb Państwa. Dziś na tej parceli znajduje się cmentarz komunalny. Józef G. powołuje się na sprawę Agnes Trawny, która decyzją Sądu Najwyższego odzyskała pozostawiona w Polsce ziemię.

_________________


Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama