portal osiedli, dzielnic i miast

Forum Gdańsk

Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Gorące tematy » Forum » Katowice; nasz klimat.
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Katowice; nasz klimat.

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Dieter 
   

VIP


Wiek: 87
Dołączył: Wto Sty 02, 2007 15:11
Posty: 4684
Skąd: Danzig, Hamburg

PostWysłany: Pon Gru 03, 2018 18:09    Temat postu: Katowice; nasz klimat.

Wegiel, ropa, gaz, wiatraki - to jest to pytanie przez nastepne dwa tygodnie w tym miescie, bo chcemy poprawic klimatyzacje.
Polska zatruwa swoje powietrze, bo przewaznie spala wegiel na ogrzewanie. Z samolotu malo wiatrakow widac.

Niemcy inwestuja i wytwrzaja 37% przez wiatraki. W Morzu Polnocnym sa juz wielkie "parki". Problem jest z transportem tego pradu w poludniowe czesci kraju.

_________________
in Danzig geboren, wrog polskiego rzadu.
atrurpis 
   

Forum Ekspert


Wiek: 39
Dołączył: Pon Lip 30, 2018 21:54
Posty: 462
Skąd: gdańska

PostWysłany: Pon Gru 03, 2018 21:35    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

Niemcy węglem brunatnym stoją. I stać będą


Niemcy to światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte. I na pewien czas tak zostanie – pisze redaktor portalu BiznesAlert.pl Teresa Wójcik.

Węgiel brunatny jest w Niemczech niezbędny. Choć jest przetwarzany na energię w elektrowniach, z których aż cztery znajdują się na liście najbardziej brudnych w Europie (lista TOP-5). Jednak Unia Europejska rozpowszechnia przekonanie, że to polska energetyka bije rekordy w zużyciu węgla emitując najwięcej gazów cieplarnianych.

Miks energetyczny z węglem w roli głównej
Węgiel stanowi około 43 proc. nośników energii w niemieckiej elektroenergetyce. W tym 18 proc. węgiel kamienny i 25 proc. węgiel brunatny. To znaczy, że pomimo Energiewende i wbrew powszechnym opiniom, w Niemczech węgiel wciąż jest najważniejszym pierwotnym źródłem energii. Jest najtańszy, więc najkorzystniejszy dla zapewnienia stabilnego dostarczania energii elektrycznej do sieci. Co tego „najkorzystniejszy” – istnieje zasadnicza – choć zręcznie pomijana – różnica między Berlinem a Brukselą. Co zaś do dekarbonizacji ogółem, to Niemcy importują ok. 90 proc. węgla kamiennego, 98 proc. ropy naftowej i 90 proc. gazu ziemnego. W kraju mają jedyny surowiec energetyczny – węgiel brunatny.

Miks energetyczny w Niemczech w 2015 r. był następujący ( wg rządowych danych) – ogółem produkcja energii brutto wyniosła 646,5 TWh. Z tego 43,1 proc. z węgla (w tym 24,9 proc. z węgla brunatnego i 18,2 proc. z węgla kamiennego), 14,2 proc. z energii jądrowej, 9,5 proc. z gazu, 29,0 proc. z OZE i 5,2 proc. z innych źródeł. Wbrew mitom węgiel kamienny i brunatny, wraz z energetyką jądrową, są nadal podstawami niemieckiej energetyki.

W Niemczech zdecydowano o likwidacji energetyki nuklearnej. Zrekompensowaniu wycofywanych elektrowni jądrowych mają służyć elektrownie konwencjonalne, planowano, że przede wszystkim gazowe.To dlatego m.in. Niemcom jest niezbędny Nord Stream 2. Ale od kilku ostatnich tygodni niemieckie organizacje przemysłowe liczą się z koniecznością rezygnacji z nowej rosyjskiej rury. Wzrośnie prawdopodobnie rola elektrowni węglowych. Tym bardziej, że pomimo wzrostu efektywności, w Niemczech ogółem zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać wg prognoz o 5 – 6 proc. rocznie. Bez zapotrzebowania dla samochodów elektrycznych. W perspektywie długoterminowej trzeba będzie także równoważyć rosnące dostawy energii ze źródeł odnawialnych.

Węgiel kamienny w Niemczech
W przypadku węgla kamiennego do wydobycia w Niemczech przeznaczono tylko jeszcze 20 mln ton. Jest to decyzja polityczna, wg której w 2018 r. zrezygnuje się zupełnie z krajowej produkcji węgla kamiennego.Obecnie w Niemczech istnieją tylko dwie kopalnie eksploatacyjne węgla kamiennego, a mianowicie Prosper-Haniel zlokalizowana w Zagłębiu Ruhry oraz kopalnia w pobliżu Ibbenbüren, obie należą do RAG DEUTSCHE STEINKOHLE (RAG), dawniej RUHRKOHLE AG. W 2015 r. RAG wyprodukował 6,7 mln ton węgla kamiennego na rynek niemiecki.

Natomiast znacznie wzrośnie import tego węgla. Importowany węgiel kamienny będzie odgrywał znaczną rolę ze względu na duży i dość nowoczesny portfel elektrowni na ten rodzaj węgla.

Obecnie Niemcy importują 55,5 mln ton węgla kamiennego rocznie i są największym importerem węgla kamiennego w UE ( dane za 2015 r.) W tym 43,2 mln ton węgla energetycznego i 12,3 mln ton węgla koksowego). Najważniejszymi dostawcami były firmy z Rosji i innych państw WNP – 29,0 proc. Pozostałe dostawy pochodziły z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Polski i Afryki Południowej

Interesujące jednak, że Niemcy likwidując swoje kopalnie węgla kamiennego dobrali metodę, która pozwala nie tylko na zachowanie złóż, ale na przywrócenie ich eksploatacji. Niemieccy geologowie nie zaprzestali też prac poszukiwawczo-rozpoznawczych nowych zasobów tego surowca w kraju.

Węgiel brunatny
Najważniejszym surowcem energetycznym w Niemczech jest krajowy węgiel brunatny. Zbadane i wydobywalne zasoby wynoszą wg obecnego rozeznania około 50 mld ton. Wydobycie prowadzi 12 kopalń odkrywkowych. Cztery z nich (Neurath, Niederaußem, Weisweiler oraz Janschwalde) znajduje się na liście TOP-5, największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Zasilają potężną branże elektrowni na węgiel brunatny. Od 2008 r. w Niemczech zbudowano pięć takich elektrowni o łącznej mocy ok. 4,3 tys. MW. Do 2018 r. ma być wybudowane cztery kolejne o łącznej mocy 6,6 tys. MW.

Produkcja węgla brunatnego w 2016 r. wyniosła w Niemczech 164,1 mln ton ( mniej więcej o 100 mln ton więcej niż Polsce !). Koncentrowała się w kilku obszarach górniczych, a mianowicie w regionie górniczym Renu w okolicach Kolonii, Aachen i Mönchengladbach, w regionie górniczym Łużyc w południowo-wschodniej Brandenburgii i północno-wschodniej Saksonii, w południowo-wschodniej Saksonii-Anhalt, a także w obszarze górniczym Helmstedt w Dolnej Saksonii.
Obszar górniczy wokół Lipska w 2015 r. wyprodukował 18,9 mln ton węgla brunatnego. Dostarczyły go odkrywki w Profen oraz Schleenhain w Saksonii. Odbiorcami było kilka obiektów wytwarzających prąd – kogeneracyjne elektrociepłownie w Deuben i Wählitz oraz elektrownie ENBW Lippendorf i UNIPER Schkopau o łącznej mocy 2 900 MW (netto). W tym obszarze górniczym w 2016 r. było zatrudnionych ponad 2,8 tys. pracowników. Oczywiste jest, że przemysł węglowy, ze swoimi inwestycjami kapitałowymi, wydatkami operacyjnymi i wypłatą wynagrodzeń, w istotny sposób przyczynia się do pomyślności gospodarki niemieckiej. Badanie przeprowadzone przez instytut badawczy EEFA przeanalizowało zatrudnienie powstałe w niemieckim przemyśle węgla brunatnego. Według tego opracowania, każde stanowisko wydobywcze w sektorze węglowym, daje 2,5 miejsca stałego zatrudnienia w firmach zajmujących się dostarczaniem sprzętu i usług dla górnictwa.
Dieter 
   

VIP


Wiek: 87
Dołączył: Wto Sty 02, 2007 15:11
Posty: 4684
Skąd: Danzig, Hamburg

PostWysłany: Śro Gru 05, 2018 0:23    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

Nie wiem skad Ty te liczne dane czerpiesz. Wedlug Ciebie u nas prad wytwarza sie tylko z wegla.

Tutaj dane przez AGEB z 2017 roku. Prad byl wytwarzany:
1. z wegla brunatnego 22,5 %
2. wiatrakami 16,3 %
3. wegla kamiennego 14,1 %
4. z gazu ziemnego 13,2 %
5. przez atomowki 11,7 %
6. z biogazu 6,9 %
7. z fotovoltaik 6,1 %
8. inne sposoby 5,2 %
9. przez wode 3,1 %
10. inne wytwarzalnie 0,9 %
To juz calkiem inaczej i realniej wyglada, prawda? Hyhy

_________________
in Danzig geboren, wrog polskiego rzadu.
know 
   

VIP


Dołączył: Śro Maj 21, 2008 14:28
Posty: 1574
Skąd: z widokiem na Piramide

PostWysłany: Śro Gru 05, 2018 8:07    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

no, o ile do czytania jest - to te dwie kopalnie zamkneli...
atrurpis 
   

Forum Ekspert


Wiek: 39
Dołączył: Pon Lip 30, 2018 21:54
Posty: 462
Skąd: gdańska

PostWysłany: Śro Gru 05, 2018 17:13    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

O tym jak Niemcy wycinają stary las na potrzeby kopalni węgla brunatnego


Niemcy wycieli 12000 letni las Hambach prawie w całości, przygotowując teren pod teren kopalni węgla brunatnego, kopalni odkrywkowej, chodzi o największego dostawce energii elektrycznej w Niemczech, RWE. Co roku od 1978 r. kopalniom wolno wycinać część lasu, aby uzyskać dostęp do węgla brunatnego. W rezultacie, lasy Hambach skurczyły się do mniej niż 10% pierwotnej wielkości. Las Hammbach jest domem dla 142 gatunków, w tym uznanych za zagrożone. Niemal 40% energii elektrycznej w Niemczech pochodzi z elektrowni węglowych – prawie jedna czwarta z węgla brunatnego – co sprawia, że największy europejski truciciel emituje ponad 20% emisji gazów cieplarnianych z Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu.

Potrzebujemy węgla brunatnego, węgiel brunatny nie jest dotowany i mamy dobrą podaż w Niemczech, dzięki czemu jesteśmy mniej uzależnieni od importowanego gazu ziemnego, ropy naftowej lub innych paliw kopalnych” powiedział CNN Guido Steffen, przedstawiciel RWE.

Konwencjonalna energia (węgiel) jest nadal potrzebna dla kraju, który jest tak uprzemysłowiony i zaludniony jak Niemcy, w związku z tym Niemcy potrzebują dużo energii, a odnawialne źródła energii nie są jeszcze na tyle wydajne, by w pełni zaopatrzyć kraj

Wcześniej kraj opierał się na energii jądrowej, ale po tsunami z 2011 roku, które unieszkodliwiło elektrownię jądrową w Japonii w Fukushimie, kanclerz Angela Merkel zobowiązała się do zamknięcia elektrowni jądrowych w Niemczech do 2020 roku. Pozostał węgiel brunatny jako jeden z podstawowych zasobów naturalnych dla potrzeb energetycznych Niemiec. Liczba bloków elektrowni węglowych w kraju wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech dekad, skacząc z 35 do 76, według Climate Action Network Europe. Niemcy liczyły na obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40% w 2020 r., Ale według Ministerstwa Środowiska liczba ta prawdopodobnie spadnie do niewiele ponad 30%.

Górnictwo w Niemczech może się skończyć w ciągu następnych dwóch dekad, nie mamy daty końcowej…

Wyrąb lasów Hambach będzie kontynuowany

Musieliśmy wycinać las Hambach w przeszłości dla swoich potrzeb, to prawda, będziemy kontynuować wycinkę lasu również w tym roku, jest to nieuniknione. Musimy to zrobić, ponieważ las jest przeszkodą dla koparek

Steffen zwrócił uwagę, że RWE zobowiązało się do pozostawienia co najmniej 500 hektarów oryginalnego lasu w nienaruszonym stanie i powiedział, że RWE zasadziło 10 milionów drzew w ciągu ostatnich 40 lat po drugiej stronie Hambach w nadziei na kultywację nowego lasu.

Niestety, ludzie na rzecz starego lasu nigdy nie wspominają o takiej re-kultywacji – dodał z żalem.

Nieco ponad sześć tygodni temu RWE zamknął jedną elektrownię na węgiel brunatny, emitującą rocznie aż 5 milionów ton CO2.

Zlikwidujemy więcej elektrowni, aby do 2050 r. wydobycie węgla brunatnego się skończyło ale to wymaga czasu

Na razie jednak RWE planuje ekspansję na rezerwy węgla brunatnego w Lesie Hambach, nawet wtedy jeśli działacze ekologiczni, będą zdecydowani stawiać opór.

post scriptum

Niemiecki sąd stwierdził że w starym lasie Hambach, może dojść do kolejnej wycinki, aby zrobić miejsce dla kopalni węgla, jest to decyzja sądu administracyjnego w Kolonii, który rozstrzygnął w piątek skargę prawną wniesioną przez grupę środowiskową BUND, która chciała wstrzymać odprawę znacznej części lasu Hambach
Janosiczek 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Paź 13, 2017 8:08
Posty: 145
Skąd: Kraków centrum

PostWysłany: Czw Gru 06, 2018 13:02    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

Jak to jest że problem smogu wypłynął dopiero teraz?
irrka2 
   

Nowy na forum


Wiek: 31
Dołączył: Sob Lut 02, 2019 22:31
Posty: 4
Skąd: Gdańska

PostWysłany: Sob Lut 02, 2019 22:35    Temat postu: Re: Katowice; nasz klimat.

Chyba po prostu coraz bardziej się interesujemy tematami ekologii i szacunku do naszej matki ziemii
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama